И во третиот обид Италија не избра нов претседател

Од:

И третиот круг гласање за изборот на нов италијански претседател денеска не донесе победник, а блоковите од десниот и левиот центар очигледно не се ни блиску до договор за взаемно прифатлив кандидат.

dobivaj vesti na viber

За еден кандидат да биде успешно избран во првите три круга од гласањето му е потребно двотретинско мнозинство. Од четвртиот круг гласање, што ќе се одржи утре, ќе биде доволно и апсолутно мнозинство.

Голем број пратеници и денеска продолжија да уфрлаат празни гласачки ливчиња во кутиите за гласање.

Меѓутоа, се поголем број го споменуваат името на досегашниот шеф на државата, Серџо Матареле, кој одби да прифати втор мандат.

Премиерот Марио Драги е фаворит, но целиот процес е комплициран поради загриженоста на партиите дека преземањето на претседателската функција од Драги може да доведе до распаѓање на владата и распишување предвремени парламентарни избори.

Иако е главно церемонијална должност, италијанскиот претседател има значителни овластувања во време на политичка криза – од распуштање на парламентот до избор на нов премиер и отфрлање на мандатите од кревките коалиции.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Проруски хакери нападнаа неколку италијански институции, меѓу кои и Сенатот

Ана Ололовска

Спасувачкиот брод Океански Викинг се укотви на Сицилија со 294 мигранти

А1он

Марио Драги повика на забрзување на европската интеграција за соочување со кризите

А1он

ВИДЕО: Жестоки првомајски протести во Франција и во Италија

Катерина Павлова-Николовска

Марио Драги на средба со Бајден во Вашингтон на 10 мај

А1он