И во Белата куќа згрозени од извештаите за откриената масовна гробница во Изјум

Од:

Извештаите за откриена масовна гробница од повеќе од 440 тела, многумина од нив цивили, во Изјум, град неодамна ослободен од украинските сили во нивната офанзива во источна Украина, се „ужасувачки“, изјавија денеска од Белата куќа.

Според Џон Кирби, координатор по стратегиски комуникации во Советот за национална безбедност, направените злодела се „одвратни“ и „ужасувачки“.

– За жал, ова е во чекор со изопаченоста и жестокоста со која руските сили ја водат оваа војна против Украина и украинскиот народ, изјави тој денеска на брифингот во Белата куќа.

Кирби рече дека САД продолжуваат со „активна поддршка на напорите за документирање на воените злосторства и ѕверствата извршени од руската војска во Украина, и дека асистираат во националните и меѓународните напори за идентификување на Русите и нивно повикување на одговорност.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија: Украина нападна болница во Луганск

Ана Ололовска

Медведев го коментираше испраќањето тенкови: „Се зголемува можноста за конфликт со Западот“

Ана Ололовска

Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

Ана Ололовска

Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

Ана Ололовска

Шпанија испраќа тенкови Леопард 2 во Украина

Ана Ололовска