izjum

Свет

Откриени се уште две масовни гробници во Изјаум објави Зеленски

А1он
Украина откри уште две масовни гробници со стотици тела во неодамна ослободениот Изум, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој го изјави ова во интервју за
Свет

Украина: Од масовната гробница во Изјум ексхумирани 436 тела, постојат уште три гробници

А1он
Од масовната гробница во Изјум беа ексхумирани 436 тела, од кои на најмалку 30 има видливи знаци на мачење, соопштија денеска украински претставници. Гувернерот на
Свет

Ексхумирани 146 тела меѓу кои и на деца од гробницата во Изјум: „Има траги од тортура“

А1он
Украински форензички експерти досега ископале 146 тела, главно цивили, од масовна гробница во близина на градот Изјум во источна Украина, а некои тела имаат знаци
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Русите брзајќи да избегаат ја оставија опремата за мачење цивили

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги обвини руските сили, кои претходно окупираа голем дел од украинската област Харков, за широко распространето мачење на населението. Најмалку 10
Свет

Страотно сведоштво на новинарка: Бев во Изјум, ова е полошо од се што можете да замислите

А1он
Емануел Чејз, дописничка и репортерка кој работи за Дојче веле и за Франс24, на Твитер објави шокантен извештај од ослободениот Изум, во кој по повлекувањето
Свет

И во Белата куќа згрозени од извештаите за откриената масовна гробница во Изјум

А1он
Извештаите за откриена масовна гробница од повеќе од 440 тела, многумина од нив цивили, во Изјум, град неодамна ослободен од украинските сили во нивната офанзива
Свет

Блинкен ја обвини Русија за извршени застрашувачки дела по откриените гробови во Изјум

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ја обвини Русија за „застрашувачки“ дела, по откривањето стотици тела закопани во близина на украинскиот град Изјум, посочувајќи дека