Хонк Конг ќе треба фрла милион дози вакцини против Ковид-19

Од:

Хонг Конг наскоро можеби ќе мора да фрли милиони дози вакцина против коронавирусот бидејќи се ближи датумот на истекување, а премалку луѓе се пријавиле за вакцинација, предупредуваат официјалните лица.

Хонг Конг е едно од ретките места во светот што успеа да набави повеќе дози вакцини отколку што е потребно за да го вакцинира целото население од 7,5 милиони луѓе. Но, растечката недоверба кон владата, која се бори против несогласувањата со нејзините политики, во комбинација со дезинформации преку интернет и досегашната добра епидемиолошка состојба во градот, која е релативно без вируси, ги натера луѓето да се двоумат дали да ја примат вакцината и да застој на програмата за вакцинација.

Член на владината работна група за вакцинирање денеска предупреди дека на граѓаните од Хонг Конг „им преостануваат само уште три месеци“ пред истекот на рокот за првата пратка на вакцините Фајзр.

„Вакцините имаат рок на траење“, изјави Томас Цанг, поранешен контролор на здравствениот центар, за радиото РТХК.

„Тие не можат да се користат по истекот на рокот, а центрите за вакцинација на Бионтех, според сегашните планови, ќе престанат да работат по септември.

„Целиот свет се обидува да добие вакцини и едноставно не е во ред да можеме да ги купиме преку ноќ и само да ги чуваме. Она што го имаме е веројатно се што имаме до крајот на годината”, додаде тој.

Хонг Конг купи 7,5 милиони дози на Фајзер/Бионтех и кинески Синовак.

Синовак допрва треба да биде одобрен од Светската здравствена организација, но брзо беше одобрен од градските регулатори за здравство.

Досега само 19 проценти од населението примило единечна доза од која било вакцина, додека 14 проценти примиле две дози.

Двоумење има и кај здравствените работници. На почетокот на овој месец, градската болница „Авторити“ откри дека само една третина од нивните вработени ја искористиле можноста да се вакцинираат.

Досега се испратени вкупно 3.263.000 дози вакцини на Фајзер/Бионтех во Хонг Конг, но само 1.231.600 се аплицирани.

Би можело да ве интересира

Во Хонг Конг ќе се цензурираат филмовите кои ја загрозуваат националната безбедност

Во Хонг Конг првпат од 5 март нема новозаразени со Ковид-19

А1он

Во Хонг Конг сите полнолетни жители ќе добијат околу 1.300 долари поради новиот коронавирус

А1он

Кина ја поздрави изјавата на Трамп за Хонгконг

А1он

Анкета: Мнозинство демонстранти во Хонг Конг се млади и школувани

А1он

Патен: Кинеска интервенција во Хонг Конг би била катастрофа

А1он