Кина ја поздрави изјавата на Трамп за Хонгконг

Од:

Кина ја поздрави изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Пекинг треба сам да ја реши кризата во Хонгконг, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Трамп претходно го пофали кинескиот претседател Си Џинпинг, нагласувајќи дека тој лично може да ја реши ситуацијата во Хонгконг, каде од јуни се одржуваат антивладини протести.

Во меѓувреме, Кина обвини неидентификувани странски сили дека ги поттикнале насилните протести во Хонгконг, предупредувајќи ги дека нивната намера е забележана, и на крајот ќе им се врати „на нивна штета“.

– Хонгконг е дел од Кина. Странските сили мора да престанат да се мешаат во работите на Хонгконг, изјави кинескиот амбасадор во Велика Британија, Лију Сијаоминг.

Тој оцени дека некои британски политичари се уште ја сметаат таа кинеска територија како дел од својата империја, но изрази надеж дека премиерот Борис Џонсон ќе ги следи случувањата во Хонгконг со големо внимание.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Две братчиња се хит на интернет во Кина, пазарија чесно додека продавачот не беше во дуќан

Жарко Настоски

Кина ги обвинува САД за застој во односите

Источна Кина се подготвува за тајфунот Ин-фа, откажани летови, фабриките затворени

Ана Ололовска

Кина воведува реципрочни санкции против поединци и организации од САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Трогателни снимки од Кина – херојство и човечност во најтемните мигови на несреќа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите во поплавите во Кина, евакуирани десетици илјади лица