Кина ја поздрави изјавата на Трамп за Хонгконг

Од:

Кина ја поздрави изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Пекинг треба сам да ја реши кризата во Хонгконг, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Трамп претходно го пофали кинескиот претседател Си Џинпинг, нагласувајќи дека тој лично може да ја реши ситуацијата во Хонгконг, каде од јуни се одржуваат антивладини протести.

Во меѓувреме, Кина обвини неидентификувани странски сили дека ги поттикнале насилните протести во Хонгконг, предупредувајќи ги дека нивната намера е забележана, и на крајот ќе им се врати „на нивна штета“.

– Хонгконг е дел од Кина. Странските сили мора да престанат да се мешаат во работите на Хонгконг, изјави кинескиот амбасадор во Велика Британија, Лију Сијаоминг.

Тој оцени дека некои британски политичари се уште ја сметаат таа кинеска територија како дел од својата империја, но изрази надеж дека премиерот Борис Џонсон ќе ги следи случувањата во Хонгконг со големо внимание.

Би можело да ве интересира

Сопственици на приватни авиони со зголемен број барања за летови до Кина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Трамп и Меланија со спектакуларен влез на престижниот натпревар за тркачки автомобили „Дејтона 500“

А1он

Коронавирусот ја одлага годишната сесија на кинескиот Парламент

Ана Ололовска

Повеќето автомобили забранети на патиштата во кинеската провинција Хубеи

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

СЗО ја пофали Кина за мерките за борба против епидемијата на Ковид-19