Во Хонг Конг првпат од 5 март нема новозаразени со Ковид-19

Од:

Во Хонг Конг првпат од 5 март во последните 24 часа не е забележан ниту еден нов случај на Ковид-19, соопшти Центарот за здравствена заштита.

Бројот на инфицирани лица со новиот коронавирус во Хонг Конг изнесува 1.025, од кои четворица починале.

Центарот за здравствена заштита на Хонг Конг упати апел до граѓаните да одржуваат физичка дистанца и да избегнуваат социјални активности со цел да го намалат ризикот од зараза.

Исто така се апелира жителите да не патуваат надвор од Хонг Конг без потреба со оглед на тоа што ситуацијата со Ковид-19 во светот се уште е сериозна и понатаму се бележи раст на бројот на заразени.

Би можело да ве интересира

Во Хонг Конг ќе се цензурираат филмовите кои ја загрозуваат националната безбедност

Хонк Конг ќе треба фрла милион дози вакцини против Ковид-19

Во Хонг Конг сите полнолетни жители ќе добијат околу 1.300 долари поради новиот коронавирус

А1он

Кина ја поздрави изјавата на Трамп за Хонгконг

А1он

Анкета: Мнозинство демонстранти во Хонг Конг се млади и школувани

А1он

Патен: Кинеска интервенција во Хонг Конг би била катастрофа

А1он