Хонг Конг: Седуммина уапсени во случај на „перење“ 1,8 милијарди долари

Од:

Царинските службеници во Хонг Конг уапсија седум лица поврзани со перење на 1,8 милијарди долари, што е најголем случај на перење пари во Хонг Конг, пишува China Daily.

Седумте локални жители, на возраст меѓу 23 и 74 години, се вели дека биле дел од голема транснационална група која користела школски компании и банкарски сметки за префрлање големи суми пари од странство во Хонг Конг под маската на водење меѓународна трговија, рекоа официјални лица.

Бирото за финансиски истраги на Царината соопшти дека некои од „испраните“ пари се сомневаат дека се поврзани со случај на измама со мобилна апликација во Индија, но не прецизираше за која апликација станува збор.

Би можело да ве интересира

Директорот на „Стрежево“ купил стар ратрак кој го платил како да е нов

Кривична за двајца измамници кои од брачен пар од Струмица зеле 3.000 евра

Македонска пошта заглавена во среден век – пратки се делат рачно, доцнат со месеци, нема начин да спречи измами со пратки

Момче од Кочани било измамено за 950 евра

Кинескиот суд одлучи: Затвор за лицата кои упаднаа во градското собрание во Хонг Конг

Горан Наумовски

Тетовка излажала познаник дека ќе се венчаат, па го ограбила

Горан Наумовски