hong kong

Свет

Хонг Конг: Полицијата изврши претрес во Музејот на жртвите во Тијананмен

А1он
Полицијата во Хонг Конг денеска изврши претрес во просториите на затворениот „Музеј на 4 јуни“, посветен на жртвите од задушувањето на демонстрациите во 1989 година
Свет

Демонстрант од Хонгконг осуден според Законот за национална безбедност

А1он
Продемократски демонстрант денеска е осуден на девет години затвор, што е прва пресуда според законот за национална безбедност во Хонгконг, со кој Пекинг ја зајакнува
Свет

Во Хонг Конг спречени серија напади со рачно изработени бомби

А1он
Девет лица осомничени за терористички активности се уапсени во Хонг Конг, пренесуваат странските агенции. Акцијата следеше откако е откриен обид за изработка на експлозивни направи
Свет

Во Хонг Конг очекуваат половина од жителите на градот да бидат вакцинирани против Ковид-19 до август

А1он
Властите во Хонг Конг очекуваат половина од жителите на градот да бидат вакцинирани против Ковид-19 до август, изјави денеска министерката за здравство на Хонг Конг,
Свет

Полицијата во Хонг Конг уапси петмина уредници на весникот „Епл Дејли“

А1он
Полицијата во Хонг Конг денеска уапси петмина новинари од продемократскиот весник „Епл Дејли“, вклучувајќи го и главниот уредник Рајан Ло, при претрес во просториите, повикувајќи
Свет

Во Хонг Конг уапсена организаторката на бдеењето за масакрот на плоштадот Тиенанмен во Пекинг

А1он
Во Хонг Конг е уапсена организаторката на бдеењето со кое се одбележува 32-годишнината од бруталниот масакр на плоштадот Тиенанмен во Пекинг, јавија денеска хонгконшките медиуми.