oblakoder

Магазин

ВИДЕО: Во Џеда продолжи изградбата на највисоката кула во светот, ќе биде 1.000 метри

А1он
Откако во 2010 година во Дубаи беше изградена познатaта кула Бурџ Калифа од 828 метри, конкуренцијата во изградбата на облакодери стана исклучително тешка. Сепак, Саудиска
Свет

(ВИДЕО) Се запали Кинескиот телеком, кула висока 720 метри: Луѓе бегаат додека запалените остатоци паѓаат околу нив

А1он
Голем пожар ја зафати кулата на Кинескиот телеком, од која се крена густ и висок столб од црн чад, јавија азиските медиуми. Видеото споделено на
Свет

ВИДЕО: Паника во Кина, никој не знае зошто се ниша еден од највисоките облакодери

А1он
Илјадници луѓе, вработени во компании кои имаат канцеларии во една од највисоките кинески згради, денеска панично бегаа откако облакодерот почна да се тресе, без за
Магазин

Дрвото замена за бетонот и челикот- највисокиот облакодер изграден од дрво во Норвешка

А1он
Норвешкиот град Брумундал со популација под 10.000 жители стана местото каде што е изградена највисоката кула од дрвени материјали. „Mjøstårnet tower“ е новиот облакодер кој