Хезболах: Покрај санкциите од САД, ирански танкер со гориво на пат кон Либан

Од:

Хасан Насралах, лидерот на проиранското либанско движење Хезболах, денеска соопшти дека првиот ирански брод со гориво е на пат за Бејрут, главниот град на Либан, јавува Анадолија

Тој соопшти дека првиот брод кој превезува гориво испловил од Иран и додаде дека ќе го следат и други бродови кои исто така ќе превезуваат нафта. Исто така, ги предупреди Израел и САД да не го пресретнуваат бродот.

Во последните денови на бензинските пумпи во Либан се видливи долги редици, а поголемиот дел од луѓето се соочија со проблеми поради недостиг на дизел, потсетува Анадолија.

Либан се соочува со сериозна економска криза, локалната валута ја загуби речиси целата вредност во однос на доларот, а низ улиците често се одржуваат масовни протести и собири.

Оваа арапска држава не успеа да формира нова администрација по оставката на Владата на Хасан Диаб на 10 август 2020 година, шест дена по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото, но стапката на невработеност паѓа

А1он

Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Ана Ололовска

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Ана Ололовска

Бајден: Американците да примат трета доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

А1он