Хант: Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран

Од:

Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран, изјави министерот за надворешни работи Џереми Хант, во однос на тензиите помеѓу Лондон и Техеран поради заплената на иранскиот танкер и поминувањето бродови преку Ормушкиот теснец.

– Ние реагираме на она што се случува на умерен и внимателен начин и јасно ставивме до знаење на Иран дека не сакаме ескалација на оваа ситуација, изјави Хант за Скај Њуз.

Како што пренесуваат странските агенции, односите меѓу Иран и Западот се исклучително напнати откако Британија заплени ирански танкер во Гиблартар.

Би можело да ве интересира

Поради загадувањето на воздухот затворени основните училишта во Техеран

Меркел очекува британскиот парламент да го одобри договорот за Брегзит

Зариф: Европејците не ги исполнија обврските од договорот

Ана Ололовска

Џонсон доби значајна поддршка од Фараж во предизборната кампања

Ана Ололовска

ЕУ, Берлин, Париз и Лондон бараат Иран да се придржува до нуклеарниот договор

Пензионерите во Британија сè почесто користат кокаин