Хант: Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран

Од:

Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран, изјави министерот за надворешни работи Џереми Хант, во однос на тензиите помеѓу Лондон и Техеран поради заплената на иранскиот танкер и поминувањето бродови преку Ормушкиот теснец.

– Ние реагираме на она што се случува на умерен и внимателен начин и јасно ставивме до знаење на Иран дека не сакаме ескалација на оваа ситуација, изјави Хант за Скај Њуз.

Како што пренесуваат странските агенции, односите меѓу Иран и Западот се исклучително напнати откако Британија заплени ирански танкер во Гиблартар.

Би можело да ве интересира

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили во заливскиот регион е заради одвраќање

Танкерот „Стена Имперо“ би можел да биде ослободен за неколку часа

Корбин: Се разбира дека ќе отслужам цел мандат ако победат Лабуристите

Јункер: Во Ирска ќе има гранични контроли во случај на Брегзит без договор

Татјана Ташкова

Командант на морнарица: Иран разорно ќе реагира на агресија

Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори