Хакери го нападнаа Лас Вегас

Од:

На социјалните мрежи беше објавено дека хакери го нападнале Лас Вегас. Компанијата „MGM Resorts International“ ја потврди оваа информација и соопшти дека сајбер нападот врз неа започнал пред шест дена.

Овој напад влијае на резервациите и казино операциите во Лас Вегас, како и на хотелите и казината низ Америка. На социјалните мрежи се објавени видеа кои покажуваат дека автоматите за игри на среќа не работат. Некои гости посочија дека картичките за отклучување на собата не функционираат.

На мрежата е објавено и дека луѓето не можат ниту да ги изгаснат светлата во своите соби. И резервациите се нарушени, а „MGM Resorts“ нуди бесплатно откажување на собите. Дека е погодено од сајбер нападот потврди и најголемиот сопственик на казино во светот, Цезар. Казино гигантот изјави дека работата на неговите компјутери во казиното и хотелите не е нарушена, но не може со сигурност да каже дека личните податоци на десетици милиони негови клиенти се безбедни.

Нападите, кои покренаа истрага на ФБИ, го уриваат верувањето на јавноста дека безбедноста на казиното е врвна.

„Кога луѓето размислуваат за безбедноста, тие размислуваат за навистина големи суперкомпјутери, „огнени ѕидови“, многу безбедносни системи“, рече Јухван Ким, професор по компјутерски науки на Универзитетот во Невада, Лас Вегас, чија експертиза вклучува мрежна безбедност.

Тони Анскомб, главен службеник за безбедност во фирмата за сајбер безбедност ESET со седиште во Сан Диего, рече дека се чини дека можеби бил „социјално дизајниран напад“, што значи дека хакерите масовно користеле фишинг повици, СМС или е-пошта за да го пробијат системот.

Додека безбедносните прекршувања затворија некои казино во Лас Вегас оваа недела, на интернет се појави хакерска група која ја презема одговорноста за нападот врз системите на Цезар и вели дека бара откуп од 30 милиони долари. Официјално не е утврдено дали некоја од засегнатите компании платила откуп за да ја врати контролата врз своите податоци.

Би можело да ве интересира

Сајбер напад врз компјутерскиот систем на Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Германски компании цел на сајбер напади: Штетата над 200 милијарди евра

Полска истражува хакерски напад врз железничката мрежа на земјата

Мајкрософт: Кинески хакери упаднаа во мејловите на американската влада

Кинески хакери осомничени за хакирање на стотици организации ширум светот

Украински хакери тврдат дека упаднале во електронската пошта на баран руски шпион