Гутереш од Москва: Прекин на огнот што е можно поскоро

Од:

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш бара начини да ги запре борбите во Украина што е можно побргу. Гутереш го изјави ова за време на денешната посета во Москва, јавија локални медиуми.

dobivaj vesti na viber

– Навистина сме заинтересирани да најдеме начини, да создадеме услови за ефективен дијалог, да создадеме услови за прекин на огнот што е можно поскоро, да создадеме услови за мирно решение, истакна Гутереш на почетокот од разговорот со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Би можело да ве интересира

Лавров: Ќе ги исполниме нашите обврски околу извозот на храна

А1он

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска

Властите во окупираната област Херсон подготвуваат референдум

Ана Ололовска