Гутереш го осуди мешањето на странски сили во Либија

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека мешањето на странски сили во Либија достигна „невидени размери“ и ги повика главните актери и нивните приврзаници да постигнат договор во врска со прекинот на огнот и мировните преговори.

На виртуелен состанок на Советот за безбедност на ОН, Гутереш истакна дека мисијата на ОН во Либија е да преземе мерки со цел да спречи ескалација на конфликти, вклучително и формирање на можна зона без армијата, оценувајќи ја актуелната состојба како мрачна.

Гутереш истакна дека во периодот од 1 април и 30 јуни, во Либија загинаа најмалку 120 цивили, а 254 се ранети, што е за 172 проценти повеќе отколку во првиот квартал од годината.

Состанокот на Советот за безбедност на ОН се одржа шест месеци откако лидерите на 11 светски сили и други засегнати страни во долгата војна во Либија се согласија на конференција во Берлин дека ќе го почитуваат ембаргото на оружјето на ОН, што го прекршле многу пати и дека ќе ја прекинат воената поддршка на завојуваните страни и од нив ќе побараат прекин на огнот.

На виртуелниот состанок на Советот за безбедност на ОН одржа говор и Жосеп Борел, високиот претставник на Европска унија за надворешна политика и безбедност.

Борел истакна дека сите присутни на конференцијата во Берлин ветија дека ќе придонесат за смирување на ситуацијата во Либија и дека сега е време своите зборови да ги спроведат со дела, потенцирајќи дека поддршката за завојуваните страни во Либија мора да престане.

Би можело да ве интересира

Либанскиот министер за надворешни работи Хити поднесе оставка

Ана Ололовска

Либиски новинар осуден на 15 години затвор

А1он

Либиски новинар осуден на 15 години затвор

Предраг Петровиќ

Пентагон ја обвини Русија за префрлање платеници и воена техника во Либија

Ана Ололовска

УНДП повикува на воведување привремен основен приход за 2,7 милијарди луѓе

Ана Ололовска

Светските лидери ќе испраќаат видеозаписи наместо физички да се собираат во ОН во септември

Ана Ололовска