Групата „Исламска држава“ налага медиумска контрола во сириска провинција

Од:

Исламска држава во Ирак и Левантот која контролира региони во Сирија и во Ирак, побара од активистите во сириската провинција Деир ал Зур да дадат заклетва за верност пред организацијата и да се подложат на цензура.

Според Сирискиот центар за права на човекот базиран во Лондон, исламистичката група ги вовела тие правила по средба одржана во вторникот со активисти кои се занимаваат со медиумска дејност.

Меѓународни медиуми немаат речиси никакво присуство во Сирија и се потпираат на активисти и други извори за информирање за случувањата во државата. Исламска држава побарала од активистите да го признаат халифатот во Сирија и Ирак.

Исламска држава забранила активистите да работат непосредно за телевизиски канали. Секакви инсерти или писмен материјал треба да биде одобрен од нивниот Информативен оддел пред да биде објавен.

Би можело да ве интересира

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

Вашингтон ја удвои наградата за апсење на новиот лидер на ИД

Ана Ололовска

САД: Теористичката Исламска држава одговорна за нападот на породилиште во Авганистан

Ана Ололовска

Пандемијата од коронавирусот може повторно да ја заживее Исламска држава

Ана Ололовска

Исламска држава апелира на своите борци да напаѓаат Евреи

Драган Поповски

„Гардијан“: Наследникот на Багдади именуван уште во октомври

Ана Ололовска

Leave a Comment

5 × five =