Грција испраќа брод со хуманитарна помош за Турција

Од:

Хуманитарната помош од грчките граѓани собрана во општините во Грција, денеска со брод од атинското пристаниште Пиреас заминува за Турција, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Хуманитарната помош од 250 кубни метри, содржи ќебиња, покривки, грејни тела, лекови, средства за лична хигиена, односно она што го побарале турските власти.

Бродот планирано е да биде испратн во турскиот град Искендерун.

Би можело да ве интересира

Бебето извлечено од урнатините по земјотресот во Сирија е здраво и среќно

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Гори товарен брод со 3.000 автомобили: Има мртви, неколкумина се повредени

Горан Наумовски

Македонија собра еден милион и 150 илја евра за настраданите во катастрофалните земјотреси во Труција и Сирија

Катерина Ѓуровски

Затвор за газдата и капетанот на „Атлантија“ на кој почина италијански турист, а две деца едвај се спасија

Бројот на загинати во земјотресите во Турција на 6 февруари продолжува да расте

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Малата Афра родена под урнатините во Сирија денеска живее без своите родители кај роднини

Горан Наумовски