Градоначалниците на европски метрополи насамарени, разговарале со лажен Кличко

Од:

Градоначалниците на неколку европски метрополи беа измамени да учествуваат во видео повик со градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

dobivaj vesti na viber

Градоначалничката на Берлин Франциска Гифи во петокот учествуваше во закажаното интервју на платформата за видео конференции Webex со личност за која рече дека изгледа и звучи како Кличко.

„Немаше знаци дека видео-конференцијата не била одржана со вистинска личност“, се вели во соопштението од нејзината канцеларија.

Дури по 15-тина минути наводниот градоначалник на Киев од другата страна на линијата почна да зборува за проблемот со украинските бегалци кои ја мамат германската држава, а потоа Гифи се посомнева. Кога врската накратко била прекината, кабинетот на градоначалникот на Берлин го контактирал украинскиот амбасадор во Германија, кој преку властите во Киев потврдил дека лицето во видеоповикот не е вистинскиот Кличко, пишува весникот „Шпигел“.

Истиот проблем го имале и во кабинетот на градоначалникот на Мадрид, по што случајот бил пријавен во полиција.

Градоначалникот на Виена, Мајкл Лудвиг, минатата среда на Твитер објави дека разговарал со пензиониран боксер од Украина. Твитот денеска беше избришан, а австриските власти објавија дека Лудвиг бил жртва на „сериозен случај на сајбер криминал“.

Би можело да ве интересира

Кличко му одговори на Зеленски: Нема да бидам вовлечен во политички игри

Зеленски јавно го критикуваше Кличко за прв пат од почетокот на војната: „Не ја заврши работата добро“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Климатски активисти полеаја со боја уметничко дело во музеј во Австрија

А1он

ВИДЕО: Активисти протестираат пред Бранденбуршката порта во Берлин

А1он

Кличко: Путин сака да умреме, да смрзнеме или да избегаме од нашата земја

А1он

ВИДЕО: Автомобил влета во група луѓе во Мадрид, четворица загинати

Катерина Павлова-Николовска