Глобалното затоплување открива тела на настрадани планинари

Од:

Поради глобалното затоплување се топат глечерите на Монт Еверест и се откриваат телата на настраданите планинари, кои останале затрупани во снегот и мразот.

dobivaj vesti na viber

Речиси 300 планинари настрадале во обид да се искачат на тој врв, а се верува дека две третини од телата се уште се покриени со снег.

Со почетокот на пролетната сезона на планинарење, телата од кинеската страна на планината се преместуваат на север.

– Симнавме тела на некои планинари, кои настрадале во последниве години, но сега се појавуваат постари, кои останале закопани во снегот, изјави поранешниот претседател на непалското планинарско здружение Анг Черинг Шерпа.

Експертите наведуваат дека трошоците на симнување на телата на починатите планинари се меѓу 40.000 и 80.000 долари.

Повеќе од 4.800 планинари досега се искачиле на Мон Еверест.

Би можело да ве интересира

По првпат откриена микропластика во свежи снежни врнежи на Антарктикот

А1он

Истражување: Сè уште е можно да се задржи глобалното затоплување на два степена

А1он

ОН ќе го објават Прирачникот за решенија за климатски промени

Ана Ололовска

ОН: Сегашното глобално затоплување е најсилно во последните 200 илјади години

Ана Ололовска

Пронајдени и спасени двајца планинари на Шар Планина

Катерина Павлова-Николовска

Врвот Голема Вртешка дел од маршрутата на ПСК „Голак“ Делчево

Ана Ололовска