Галони нова уредничка на Ројтерс, прва жена на таа позиција на најстарата светска агенција

Од:

Алесандра Галони ќе стане главна и одговорна уредничка на Ројтерс, прва жена на таа позиција во 170-годишната историја на оваа агенција.

Галони (47) е родена во Рим. Досега таа беше една од уредниците во Ројтерс, а на местото главен уредник ќе го замени Стивен Адлер, кој ќе се пензионира кон крајот на април.

Таа има долгогодишно искуство во покривање економски теми и политика, а пред да дојде во Ројтерс работеше за Волстрит журнал.

За Ројтерс моментално работат 2.450 новинари.

Би можело да ве интересира

Судот во Москва му одредил притвор на продуцент на Ројтерс

Горан Наумовски

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

А1он

Финската премиерка демантира дека земјата не сака НАТО бази на своја територија

Ројтерс ги отстрани вестите на руски Тасс од своја емисија

А1он

Земјите-членки не можат да се усогласат за Декларацијата од Самитот ЕУ-Западен Балкан

А1он