Ројтерс ги отстрани вестите на руски Тасс од своја емисија

Од:

Британската агенција Ројтерс денеска соопшти дека од своја емисија ги отстранила вестите на руската агенција Тасс поради начинот на кој оваа агенција, во сопственост на руската држава, ја прикажува војната во Украина.

-Веруваме дека објавувањето на вестите на Тасс во нашата емисија не е во согласност со принципите на Ројтерс, изјавио извршниот директор на Ројтерс, Метју Кин, во информацијата до вработените во агенцијата.

Принципите на Ројтерс, усвоени во 1941 година за време на Втората светска војна, се интегритет, независност и непристрасно известување.

Одговарајќи на веста, Тасс објави писмо од извршниот директор Сергеј Михаилов до својот колега во Лондон во кое се наведува дека му е „исклучително жал за одлуката на Ројтерс, што е донесена под влијание на актуелната светска атмосфера“.

„Новинарите на Тасс си ја вршат работата чесно и одговорно. Независната анализа ќе покаже дека работата на Тасс како државна агенција е непристрасна, објективна и избалансирана, без дезинформации и лажна пропаганда“, напиша Михајлов во писмото дос војот колега Кин.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Истражување: 89 отсто од Русите би поддржале криминализација на семејното насилство

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

„Во каса остана само банкнота од 100 долари“: Москва Тајмс тврди известува за недостиг на девизи во банките во Русијa

A1on