Французите и Белгијците со највисока даночна стапка во ЕУ

Од:

Фискалниот притисок, односно плаќањето даноци и социјални придонеси, е најголем во Франција, Белгија и Данска, според последните податоци на Евростат.

Франција е на прво место, Белгија на второ, во двете земји даночните обврзници треба да платат речиси 50 отсто од своите приходи во данок или придонеси, пренесува европскиот статистички завод.

Глобалното рацио фискални приходи/БДП е 47,2 отсто за Белгија во 2018, а 48,4 отсто за Франција.

Данска бележи намалување на ова рацио во однос на претходната година, тој изнесува 45,9 отсто во 2018.

Европскиот просек е 40,3 отсто.

Најмал фискален притисок имаат даночни обврзници во Ирска (23 отсто), Романија (27,1 отсто) и Бугарија (29,9 отсто).

Би можело да ве интересира

Омбудсманот на ЕУ отвара истрага против Европската комисија и комесарката Шуица

Ана Ололовска

Ќучук: Добрососедството е составен дел од преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Ана Ололовска

САД одобрија продажба на три радар-авиони на Франција за околу две милијарди долари

Ана Ололовска

Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Ана Ололовска

Во Франција од коронавирус починале близу 30.000 лица

А1он

Заев не очекува интервенции во преговарачката рамка за членство во ЕУ

А1он