ЕУ: Замрзнатите руски средства ќе се користат за воена помош за Украина

Од:

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија денеска постигнаа начелен договор приходите од замрзнатите руски средства да се користат за воена помош за Украина, соопшти белгиското претседателство со ЕУ.

– Овие пари ќе бидат искористени за поддршка на закрепнувањето и воената одбрана на Украина во контекст на руската агресија – објави белгиското претседателство на платформата Х.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 52.000 украински војници поминале обука како дел од помошта на ЕУ за Украина

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Горан Наумовски

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Сиљановска-Маковец: Проширувањето на ЕУ не смее да трпи поради билатерални прашања

A1on