Францускиот спајдермен закачи знаме на помирувањето во Хонгконг

Од:

Искачувачот Ален Робер, познат по прекарот „француски спајдермен”, денеска се искачи на облакодер од 68 ката во Хонг Конг и постави знаме симбол на помирувањето меѓу Кина и таа област, во мигови кога повеќенеделните протести во тој град траат и не стивнуваат.

Робер знамето го развеа на Ченг Конг центарот, сместен во централниот деловен округ. Авантуристот таму се искачи со голи раце, без заштитен појас.

Платното ги содржи кинеското знаме во левиот агол горе и знамето на Хонг Конг десно од него, а под нив се насликани две раце, жолта и црвена, коишто се ракуваат, на бела површина – која означува мир.

По искачувањето, Робер е уапсен и одведен во полициска станица.

Тој третпат се искачува на оваа зграда на Ченг Конг Холдингс. Во август 2018. му беше забрането и една година не смееше да се качува на зградата.

Во Хонг Конг периодов има масовни демонстрации против Законот за екстрадиција. Тие почнаа во јуни, а во меѓувреме опфатија и на други барања кои на Хонгконѓаните им биле ветени 1997., кога Кина ја презеде таа област којашто претходно беше британска колонија.

Би можело да ве интересира

Екипажи на Катај Пацифик поминале вкупно 73.000 ноќи во карантин

Ана Ололовска

Лам: Затворањето на два портала нема врска со состојбата на слободата на медиумите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Полицијата во Хонг Конг подигна обвинение за бунт против двајца уредници

Ана Ололовска

Во Хонг Конг затворен последниот опозициски медиум

Ана Ололовска

Пожарникарите спасија стотици лица од опожарениот Светски трговски центар во Хонг Конг

А1он

(ВИДЕО) Хонгконг: Пожар во СТЦ, околу 300 луѓе заробени на покривот

Ана Ололовска