Франција: Претрес во домот на министерот за финансии, осомничен за корупција

Од:

Француската полиција извршила претрес во домот на министерот за финансии Оливие Дисоп, кој е под истрага за корупција, незаконско преземање на интереси и фаворизирање, соопшти денеска полицијата.

Како што јави дописникот на МИА, истрагата се однесува на два литографии што му ги подарила компанија во 2017 година, кога Дусоп бил пратеник и градоначалник.

– Обвинителството ја продолжува истрагата. Ова е нормално и ќе се докаже дека не сум виновен. Јас ги вратив литографиите пред неколку недели. Иако нема ништо казниво, јас претпочитав да ги вратам, за да заврши ова контроверзна истрага, истакна Дусоп.

Би можело да ве интересира

Сенатот предлага Франција да ја признае независноста на Нагорно Карабах

Жарко Настоски

Макрон до Французите: Вашите напори се исплатија, го поминавме врвот на вториот бран

Жарко Настоски

Францускиот Парламент даде првично одобрување на контроверзниот предлог-закон за безбедност

Жарко Настоски

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени со Ковид-19 во Франција

Ана Ололовска

Во Франција 13.000 новозаразени, 215 починати

Катерина Павлова-Николовска

Француската влада донесе одлука за распуштање на колективот против исламофобијата во Франција

Ана Ололовска