ФПО бара забрана за влез на Курц во Тирол

Од:

Шефот на Слободарската партија на Австрија (ФПО) во провинцијата Тирол, Маркус Абверцгер ги критикуваше новите мерки што ги усвои австриската Влада во врска со оваа покраина и побара Тирол да воведе забрана за влез на канцеларот Себастијан Курц.

Австриската Влада донесе одлука од петок да воведе обврска за тестирање на граѓаните на Тирол кои би имале намера да патуваат од таа провинција во другите делови на Австрија.

Владата ја донесе оваа одлука откако Тирол стана центар на ширење на јужноафриканскиот вид коронавирус.

Абверцгер вели дека не ја разбира одлуката и дека таа не може да биде професионално оправдана.

– Канцеларот издаде предупредување за патување само за една покраина, поради што тој не мора да доаѓа во Тирол, не сакаме повеќе да го гледаме тука, порача Абверцгер.

Би можело да ве интересира

Австрија подготвена за домаќин на евентуална средба Бајден-Путин

Ана Ололовска

Австрискиот министер за здравство поднесе оставка

Ана Ололовска

Уапсен малолетник со потекло од Македонија, се заканувал дека ќе ја разнесе катедралата во Виена

Катерина Павлова-Николовска

Австрија набавува милион дози од вакцината Спутник V

Катерина Павлова-Николовска

Протест против рестрикциите во Виена: Се судрија полицијата и демонстрантите, приведени 10 лица

Катерина Павлова-Николовска

Курц: Со милион дози Спутник V, можеме побрзо да се вратиме во нормала

Ана Ололовска