Финска тврди дека руски авиони влегле во нејзиниот воздушен простор

Од:

Министерството за одбрана на Финска соопшти дека два руски борбени авиони „Миг-31“ утринава навлегле во финскиот воздушен простор во близина на крајбрежниот град Порво. Упадот во финскиот воздушен простор се случил околу 6:40 часот, а авионите летале во насока запад.

dobivaj vesti na viber

Авионите навлегле во финскиот воздушен простор на длабочина од еден километар, појасни портпаролот на Министерството Кристијан Вакури.

Руската агенција „Интерфакс“ повикувајќи се на руското Министерство за одбрана, соопшти дека руската армија префрлила три борбени авиони „Миг-31Е“ опремени со хиперсонични ракети „Кинжал“ во Калининград, руската енклава меѓу Полска и Литванија на брегот на Балтичкото Море.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Британската премиерка: Украинците го надмудрија Путин

Ана Ололовска

Бела куќа: Русија знае што ќе се случи ако употреби нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Белорусија: Западот треба да сноси одговорност за крвопролевањето во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија во центарот на Мелитопол

Ана Ололовска

Активисти тврдат дека на протест против мобилизација во Русија се испукани предупредувачки истрели

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија соопшти дека спречила украински напад врз нуклеарната централа Запорожје со дронови камикази

Ана Ололовска