Фејсбук поради регулативи најавува можност за напуштање на Европа

Од:

Американскиот Фејсбук предупреди дека може да се повлече од Европа доколку ирскиот комесар за заштита на податоци спроведе забрана за размена на податоци со САД.

Ирскиот комесар најави можност за донесување на таква одлука откако Европскиот суд на правдата во јули пресуди дека нема доволно заштита од пристап на американските разузнавачки агенции до податоците на Фејсбук.

Главниот соработник на Фејсбук во судското досие во Даблин напиша дека спроведувањето на забраната ќе ја направи компанијата нефункционална, пренесува британски „Гардијан“.

– Во случај Фејсбук да биде предмет на целосна суспензија на преносот на кориснички податоци кон САД, не е јасно како може да продолжи да обезбедува услуги на Инстаграм во ЕУ во овие околности, изјави портпаролот на Фејсбук, Ивон Канан.

Таа истакна дека Фејсбук не се заканува со повлекување од Европа, туку едноставно изразува мислења засновани на реалната состојба.

Правните документи доставени до Високиот суд во Ирска покажуваат само јасна реалност дека Фејсбук и многу други компании, организации и даватели на услуги се потпираат на трансфер на податоци меѓу ЕУ и САД, рече Канан.

Би можело да ве интересира

ЕЦДЦ: Итно да се спречи преоптоварувањето на здравствените системи во Европа

Жарко Настоски

Повеќе од 20 милиони луѓе го следат „Катар ервејс“ на Фејсбук

Ана Ололовска

Евробарометар: Европејците загрижени поради економијата, сепак веруваат во подобра иднина

Ана Ололовска

ГАП ги затвора своите продавници во Европа

Ана Ололовска

Бројот на новозаразени во Европа скокна 44 отсто за една недела

Жарко Настоски

Природата во Европа во „значително оштетена состојба,“ предупредува Брисел

Жарко Настоски