ФБИ: Напаѓачот од Лас Вегас не е поврзан со ИД

Од:

Од ФБИ кажуваат дека напаѓачот, кој што денес уби 58 и повреди повеќе од 500 луѓе за време на фестивал во Лас Вегас нема поврзаност со ниту една меѓународна терористичка организација.

Специјалниот агент, Ерон Роус на прес-конференција изјави дека преземањето на одговорност од страна на Исламска Држава (ИД) било без никакви докази.

Екстремистичката група претходно објави дека Стивен Педок бил војник на ИД кој преминал во Исламот пред неколку месеци.

Властите се уште немаат утврдено мотив за нападот, но веруваат дека 64-годишниот Педок работел сам и се самоубил пред да биде фатен од полицијата.

Би можело да ве интересира

Трамп забрани кинески авиопревозници да сообраќаат во САД

А1он

Трамп: Јас сум најдобар за Афроамериканците веднаш по Абрахам Линколн

А1он

Хамнеи: САД се однесуваат кон другите, исто како полицајците кон Флојд

Ана Ололовска

Папата Франциско го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Полицајците треба да пукаат во нога, а не во срце

Ана Ололовска

Џорџ Буш повика да се послушаат демонстрантите во САД

Ана Ололовска