Фамилијата Ањели ги купува „Ла Република“ и „Ла Стампа“

Од:

Семејството Елкан-Ањели, сопственик на британски „Економист“, ја купува издавачката група ГЕДИ, која ги вклучува Ла Република и Ла Стампа во Италија.

Инвестициска компанија на познатата фамилија ќе им плати на сегашните сопственици Де Бенедети 102 милиони евра за 43,78 проценти од ГЕДИ.

Договорот го потврди Џон Елкан, потомок на фамилијата Ањели, кој своето богатство го стекна преку автомобилските концерни „Фиат“, „Крајслер“ и „Ферари“.

-Нашата компанија Ексор ќе обезбеди стабилност потребна на ГЕДИ за да ги забрза потребните технолошки и структурни реформи, рече Елкан.

Милијардерот додаде дека е убеден во светла иднина на квалитетно новинарство, бидејќи комбинира професионализам, доверба и независност за да ги исполни барањата на денешниот читател.

Покрај реномираните весници „Република“ и „Стампа“, ГЕДИ поседува и 13 регионални медиуми, вклучувајќи го и популарното радио „Диџеј“.

„Ексор“ има акции – 28,98 отсто во Фиат Крајслер, 22,91 отсто во Ферари и 63,77 отсто во фудбалскиот клуб Јувентус.

Би можело да ве интересира

Во Италија од идната недела се укинува носењето заштитни маски на отворено

Ана Ололовска

Манчини: Велс е тежок противник

Ландов

ВИДЕО: Се појави снимка од страотната несреќа на жичницата во Италија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Невиден обид за грабеж на автопат во Италија- експлозии, пукање, запалени автомобили

Катерина Павлова-Николовска

Млад фудбалер на Џенова е во куќен притвор, го обвинуваат за силување

Жарко Настоски

Италија задржа германски хуманитарен брод кој спасувал мигранти на отворено море

Катерина Павлова-Николовска