„Фајненшл тајмс“: Словенија планира да изгради гасовод до Унгарија за алжирски плин

Од:

Словенечкиот премиер Роберт Голоб планира да биде изграден гасовод до Унгарија за алжирски гас со цел да и помогне на соседната земја да ја намали зависноста од рускиот гас, обави „Фајненшл тајмс“.

Новиот гасовод треба да профункционира за две до три години, а подоцна може да се прошири во зависност од побарувачката, пишува весникот, повикувајќи се на изјавите на словенечкиот и унгарскиот премиер Голоб и Виктор Орбан, кои се сретнаа по повод почетокот. на редовната работа на далноводот Цирковце-Пинце, пренесе СТА.

ФТ забележува дека Голоб е поранешен извршен директор во енергетската индустрија, чија партија го победи долгогодишниот сојузник на Орбан, поранешниот премиер Јанез Јанша, на изборите во април.

Орбан рече дека е заинтересиран за диверзификација на изворите на гас, наведувајќи три опции, пишува весникот. Првиот би бил словенечки гасовод за гас од Алжир, потоа гасовод за транспорт на гас од наоѓалишта откриени во романските води на Црното Море и продолжување на постојниот гасовод до Хрватска, кој би увезувал течен природен гас. Орбан по средбата со Голоб изјави дека е заинтересиран за сите три опции, додаваат од ФТ.

Весникот ја наведува и најавата на Голоб дека соработката ќе се заснова на принципот на солидарност во ЕУ. Според Голоб, гасоводот од Алжир би можел да се користи и за водород од Северна Африка, што добро би можело да дојде во подоцнежните фази на зелената транзиција, пренесува словенечката агенција.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во петокот ја посети Словенија, каде заедно со премиерот Роберт Голоб и хрватскиот министер за економија Давор Филиповиќ учествуваше на свеченото одбележување на почетокот на редовната работа на далноводот Цирковце-Пинце.

Деталите за темата на разговор во кабинетот на Орбан и Голоб не се откриени, за таа средба јави словенечката агенција СТА, но на маса наводно бил и проектот за прекуграничниот гасовод меѓу Словенија и Унгарија од Кидричево до Пинац.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Унгарија: Ќе ја блокираме воената поддршка на Украина додека не се укинат санкциите против ОТП банка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимка од превртениот српски автобус во кој 55 патници патуваа од Белград до Будимпешта

Катерина Павлова-Николовска

Тешка сообраќајна несреќа на српски автобус во Унгарија:15 повредени од нив две деца

Мечка нападна маж во Словенија

Ана Ололовска

Професор во Словенија на матурската вечер шмркал кокаин во тоалет

Ана Ололовска

Унгарија го забрани увозот на мед, вино, леб и шеќер од Украина

Ана Ололовска