Европскиот парламент сака последен да се произнесе за договорот за Брегзит

Од:

Мнозинството во Европскиот парламент инсистира европратениците последни да се произнесат за постигнатите промени во договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ, изјавија на прес конференција претставници на различни политички групи во парламентот, пред почетокот на сесијата во Стразбур.

На утрешната сесија на ЕП предвидено е европратениците да го разгледаат прашањето за излегувањето на Велика Британија од ЕУ и да да ги изгласаат последните измени во текстот на договорот.

ЕП денеска потсети дека сака да биде последнаата инстанца во веригата за утврдување на постигнатиот договор, доколку пред тоа биде утврден и ставот на мнозинството пратеници во британскиот Парламент, јави БТА.

ЕП е подготвен следната недела да свика вонредна сесија за да го изгласа новиот текст на договорот, иако во меѓувреме тој бил поддржан од британските пратеници.

Според претставниците на ЕП, прашањето за свикување на вонредната сесија е чисто политичко, а од организациска гледна точка нема никакви пречки текстот на договорот да се гласа пред 31 октомври.

Одлуката како ќе се дејствува се очекува да биде донесена подоцна вечерва, на седницата на раководството на ЕП.

Би можело да ве интересира

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски ме увери дека влезот на земјата во ЕУ и НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ

Ана Ололовска

Моншалан: Европската перспектива на Северна Македонија не е доведена во прашање

Ана Ололовска

Брегу: За седум години во ЕУ емигрирала четвртина од населението од Западен Балкан

Ана Ололовска

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

Ана Ололовска