Европската комисија ги повлекува државјанствата на руските и белоруските државјани

Од:

Европската комисија ги повика земјите-членки веднаш да ги укинат сите постоечки шеми за добивање „златни пасоши“ и да размислат за укинување на државјанствата што им се доделуваат на руските и белоруските државјани кои се на листата на ЕУ санкционирани поради војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Шемите на таканаречените златни пасоши се однесуваат на националните програми за продажба на државјанства на ЕУ на инвеститори.

„Кога станува збор за шеми за престој што им се даваат на инвеститорите, земјите-членки треба веднаш да ги откажат или да одбијат да ги обноват дозволите за престој на Русите или Белорусите кои се предмет на санкции од ЕУ. Земјите членки треба да го прекинат издавањето дозволи за престој на сите лица од руска или белоруска националност кои се на списокот на санкции поради војната во Украина“, изјави портпаролката на Европската комисија, Анита Хипер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

Кремљ: Не ја ракетиравме зградата, не напаѓаме цивили

Руската амбасадорка во Бугарија ќе предложи затворање на амбасадата во Софија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Објавена снимка од ракетираната зграда во Одеса

Заков: Протерувањето на руските дипломати од Бугарија е логично

ВИДЕО: Во украинскиот парламент поставено знамето на Европската унија

Катерина Павлова-Николовска