ЕУ: Вакцината против Ковид-19 ќе биде безбедна и достапна за секого

Од:

Европската комисија во новото соопштение укажува дека соодветната вакцина може да биде готова во период од 12 до 18 месеци.

Оттаму информираат дека Европската Унија се занимава со осигурување на квалитетот, безбедноста како и ефикасноста на вакцината, а со цел истата да биде достапна благовремено.

Од ЕК додаваат дека вакцината ќе биде во оптек што е можно поскоро и дека ќе биде достапна за секого.

Европската унија во борбата против Ковид-19 успеа да собере повеќе од 15 милијарди евра.

Би можело да ве интересира

Димитров: Доаѓаат 120 милиони евра помош од ЕУ за Северна Македонија

А1он

Средба Димитров – Рот: Северна Македонија останува приоритет за германското претстедателство

Ана Ололовска

Димитров во Брисел на средби со Вархеји, Схинас и Рот

Ана Ололовска

Земјите-членки на ЕУ не се договорија да воведат санкции против Белорусија

А1он

Белоруската опозиција бара конкретнa помош од Брисел

А1он

Вицепремиерот Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Ана Ололовска