ЕУ потпиша договор за набавка на 30.000 дози од лекот „Ремдесивир“ за третман на Ковид-19

Од:

Европска Унија потпиша договор со американската фармацевстка компанија „Гилиад“ (Gilead) за набавка на лекот Веклури, познат под името Ремдесивир.

Од почетокот на август лекот ќе биде достапен за 30.000 пациенти со тешки симптоми на Ковид-19 во сите земји-членки на ЕУ и во Велика Британија.

Европска комисија соопшти дека за лекот издвоени се 63 милиони евра. Набавените дози се доволни за следните мнеколку месеци и оти ќе се обезбеди правична респределба на ниво на ЕУ.

Ремдесивир е првиот медикамент за лекување на новиот коронавирус кој доби дозвола на ниво на ЕУ. Според одобрението издадено овој месец, ремдесивирот е ефикасен во третманот на случаи на Ковид-19 кои се проследени со пневмонија и потреба од апарат за кислород.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Гир: Се надеваме на мошне скоро одржување на првата меѓувладина конференција

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска