ЕУ го предупреди Маск дека Твитер мора да ги почитува новите правила

Од:

Еврокомесарот за дигитална политика Тиери Бретон го предупреди сопственикот на Твитер, Илон Маск, дека американската социјална мрежа мора да ги зајакне контролите за да ги заштити корисниците од говор на омраза, дезинформации и штетна содржина.

Брентон му пренел на Маск дека Твитер ќе мора значително да ги зголеми напорите за усогласување со правилата и дека во спротивно технолошкиот гигант може да се соочи со сериозни финансиски казни или дури и забрана на територијата на 27-те земји од европскиот блок.

Маск и Брентон одржаа видео повик за подготвеноста на Твитер да ги следи правилата.

Брентон додаде дека Маск му рекол дека новите правила на ЕУ се „разумен пристап што може да се спроведе на глобално ниво“.

Би можело да ве интересира

Судот пресуди дека Твитер го прекршил договорот за исплата на бонуси на вработените

Горан Наумовски

Твитер одби да се пребара профилот на Трамп, па заработи парична казна

Горан Наумовски

Од Слупчане не кажаа, 3000 денари за цело село или 3000 денари по куќа ќе плаќаат? – Реакции на социјалните мрежи

Орце Костов

Илон Маск најави промена на логото на Твитер: „Збогум на сите птици“

Илон Маск потврди: Твитер ќе го смени името

Твитер за црвените елеци на СДСМ: „На толкави плати, шетаат во елеци како од Црвен крст“

Орце Костов