ЕУ го додаде Вагнер на листата на санкции

Од:

Европската унија ја додаде руската група Вагнер на листата на санкции поради „активно учество во руската агресивна војна против Украина“.

Платеничката група веќе беше ставена на друга листа на санкции на ЕУ во февруари поради кршење на човековите права и „дестабилизација“ на земјите во Африка.

Би можело да ве интересира

Ќе плаќаме помали сметки – Од денеска се намалуваат цените за интернет во роаминг со земјите од ЕУ

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Катерина Ѓуровски

Згаснува ли Вагнер, снимки покажуваат демонитрање камп

СДСМ: Членство во ЕУ за подобар животен стандард, наместо изолација

Шаленберг: ЕУ пред 20 години му вети членство на Западен Балкан, не смее Украина да влезе преку ред

Мишел: Ако ЕУ не постави цел, никогаш нема да сме подготвени за прием на нови членки