Естонија поставува ограда на границите со Русија за да се заштити од мигрантски бран

Од:

Естонските вооружени сили, со помош на полицијата и граничната служба, започнаа со изградба на привремени огради долж источните граници на земјата со Русија, кои ќе претставуваат заштита од можни масовни бранови на миграција.

„Досега миграцискиот притисок врз Естонија не е зголемен, но доколку дојде до промена, брзата изградба на привремени бариери ќе игра значајна улога во спречувањето на масовната илегална миграција“, изјави Егерт Белишев, службеник на естонската граница, пренесува ТАСС.

Како што се наведува, започнати се работите за поставување на привремени бариери на североисточната и југоисточната граница на Естонија кон Русија.

На 17 ноември, естонската влада одлучи да покани 1.684 воени резервисти на итни вежби за изградба на привремени бариери долж границите.

Би можело да ве интересира

Во акција на Европол уапсени 29 луѓе поради криумчарење мигранти

А1он

Блинкен: Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување

А1он

Москва: Западот мора да престане да ја вооружува Украина, ова станува критично

Ана Ололовска

САД загрижени од ненајавените воени вежби на Русија во Белорусија

Ана Ололовска

Шолц: Доколку Русија ја нападе Украина, Германија може да го прекине проектот „Северен тек 2“

Ана Ололовска

Русија може да ја нападне Украина во секој момент, изјави портпаролката на Белата куќа

А1он