Еруптираше вулкан во Јапонија: Граѓаните добија итно предупредување

Од:

Вулкан еруптираше на оддалечениот остров Суваносеџима во југозападна Јапонија, соопшти владата во неделата наутро.

Не е потврдена штета поради ерупцијата, јавува јапонската медиумска компанија NHK, повикувајќи се на локалната полициска станица во префектурата Кагошима, пишува Reuters.

Владата подоцна издаде трето ниво на тревога за вулкан, од можни пет, за Суванесеџима, ограничувајќи го влезот во опасните области околу вулканот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Седуммина мртви во превртениот танкер кај Јапонија

ВИДЕО: Кај Јапонија се преврте танкер

Катерина Ѓуровски

Лавата по ерупцијата на вулкан на Исланд стигна до источната одбрана на Гриндавик

Горан Наумовски

Еруптираше вулкан на Исланд, локалното население е евакуирано

Горан Наумовски

Евакуирана Сината Лагуна, се очекува ерупција на вулкан на Исланд

А1он