Вулкан еруптираше пет пати за 24 часа: Се прават итни подготовки за евакуација на 10.000 луѓе

Од:

Индонезиските власти во средата издадоа предупредување за цунами откако ерупцијата на планината Руанг исфрли пепел висока неколку илјади метри.

Локалните власти наредија евакуација на повеќе од 11.000 луѓе.

„Вулканот на северната страна на островот Сулавеси имаше најмалку пет големи ерупции во последните 24 часа“, соопшти индонезискиот Центар за вулканологија и ублажување на геолошки катастрофи.

Властите ја подигнаа тревогата за вулканот на највисоко ниво. Повеќе од 800 жители ја напуштија областа уште во средата наутро.

Би можело да ве интересира

Одрон во близина на илегален рудник во Индонезија, загинаа 12 лица

ВИДЕО: Еруптираше еден од најактивните вулкани во светот

Лава и поплави ја погодија Индонезија, најмалку 37 загинати

Горан Наумовски

ВИДЕО: Вулканот Руанг повторно еруптираше, прогласено е највисоко ниво на тревога

ВИДЕО: Еруптираше вулкан во Индонезија, стотици евакуирани

Катерина Ѓуровски

Еруптираше вулкан на Исланд, локалното население е евакуирано

Горан Наумовски