Лава и поплави ја погодија Индонезија, најмалку 37 загинати

Од:

Најмалку 37 луѓе загинаа по поројни поплави и ладната лава што тече од вулкан на островот Суматра во западна Индонезија. По неколкучасовен дожд во саботата, пепелта и студените одрони оштетија повеќе од 100 домови, џамии и јавни згради, јавува Би-Би-Си. Локалните власти сметаат дека 18 лица се водат за исчезнати, а се очекува бројот на загинатите да се зголеми.

„Слушнав гром и звук сличен на зовриена вода. Беше црно. Куќата на соседот беше срамнета со земја“, раскажува Рина Девина, 43-годишна жителка на населбата Агам.

Ладната лава, инаку, е мешавина од вулкански материјал и чакал.

До вчера попладне, спасувачите пронајдоа 19 тела во најтешко погоденото село Кандунг и уште девет во соседната област, соопшти Националната агенција за пребарување и спасување.

Областа околу планината Марапи доживеа неколку слични катастрофи во изминатите шест месеци. На крајот на минатата година по ерупцијата на вулканот загинаа 23 планинари, а во февруари годинава поројните поплави оштетија десетици домови.

Инаку, Марапи значи „Огнена планина“ од локалниот јазик Минанг.

Би можело да ве интересира

Одрон во близина на илегален рудник во Индонезија, загинаа 12 лица

ВИДЕО: Вулканот Руанг повторно еруптираше, прогласено е највисоко ниво на тревога

Вулкан еруптираше пет пати за 24 часа: Се прават итни подготовки за евакуација на 10.000 луѓе

ВИДЕО: Еруптираше вулкан во Индонезија, стотици евакуирани

Катерина Ѓуровски

Двајцата пилоти заспале за време на лет во Индонезија, во авионот имало 153 патници

ВИДЕО: Колапс во Индонезија, евакуирани 70 илјади луѓе

Катерина Ѓуровски