Еритреја повторно најцензурирана земја во светот

Од:

Еритреја годинава е повторно најцензурирана земја во светот, а по неа на листата на земји каде цензурата е најсилна се Северна Кореја и Туркменистан, стои во најновото истражување на Комитет за заштита на новинари.

Според истражувањето објавено синоќа, на листата на топ десет најцензурирани земји во светот, покрај овие три, годинава се и Саудиска Арабија, Кина, Виетнам, Иран, Екваторска Гвинеја, Белорусија и Куба.

Комитет за заштита на новинари е организација за заштита на новинарите и новинарската дејност со седиште во Њујорк.

Би можело да ве интересира

Тајланд ќе мижи пред стварноста, владата забрани вести што кажуваат колку лошо се справува со пандемијата

Жарко Настоски

Интернет цензура 2020: Македонија со малку онлајн ограничувања

А1он

Светски ден на борбата против цензурата на Интернет

Ана Ололовска

„АЈДЕ!”: СТОП за цензурата! Не ги даваме бомбите!

Ана Ололовска