Светски ден на борбата против цензурата на Интернет

Од:

12 март е Светскиот ден против цензурата на Интернет, кој се одбележува од 2008 година, по иницијатива на невладините организации „Репортери без граници” и „Амнести интернешнл”.

Симболот на овој ден е глувче со искинат кабел. Пораката е дека секоја цензура во слободниот виртуелнен простор е неприфатлива и секој има право на слобода да чита и да ги објавува своите ставови.

Целта на денот против цензурата на интернет е да се сврти вниманието на кршењето на слободата во кибер просторот. Редовно се објавува листа на „непријатели на интернетот”, во која се вклучуваат земји со јасно изразена цензура. По откритијата на Едвард Сноуден на листата е ставена и американската Агенција за национална безбедност и британската разузнавачка служба GCHQ.

Би можело да ве интересира

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он

Тајланд ќе мижи пред стварноста, владата забрани вести што кажуваат колку лошо се справува со пандемијата

Жарко Настоски

Снепчет со најголем раст во споредба со последниве неколку години

Ана Ололовска

Добивката и приходите на ТикТок двојно зголемени во 2020 година

Ана Ололовска

Интернет страните на повеќе светски медиуми и на британската Влада кусо беа недостапни

Ана Ололовска

Над 97 проценти од граѓаните на социјалните медиуми пристапуваат од мобилен

Ана Ололовска