Ердоган: Се надевам дека односот на САД нема да се промени поради С-400

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа изрази надеж дека односот на САД кон Турција нема да се промени поради одлуката да купи систем за ракетна одбрана С-400 од Русија.

– Релевантни институции спроведуваат неопходни преговори. Ќе продолжат да го прават тоа. Ќе разговараат и со Парламентот. Се надевам дека овој погрешен пристап на Америка ќе се смени, рече Ердоган.

Американски и претставници на НАТО повеќе пати ја предупредија официјална Анкара дека со С-400 не може да се интегрира во НАТО системите за воздушна и ракетна одбрана и оти купувањето С-400 ќе ги загрози изгледите за реализација на купувањето на борбените авиони Ф-35.

Би можело да ве интересира

Нов силен земјотрес на турско-иранската граница

Ана Ололовска

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Ана Ололовска

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Турција: Најмалку осум загинати во земјотресот, 21 повреден

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,7 по Рихтер на границата меѓу Иран и Турција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Победа на Сандерс на изборите за претседателски кандидат во Невада

Ана Ололовска