Ердоган не попушта: Повторно „не„ за Шведска и Финска

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека во сабота треба да разговара телефонски со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави тој во петокот.

dobivaj vesti na viber

„Разговарав со холандскиот премиер (Марк Руте) денеска. Британските и финските официјални лица исто така побараа разговор (закажан) утре (сабота). А потоа ќе разговарам со генералниот секретар на НАТО Столтенберг“, рече Ердоган.

„Ние ја продолжуваме дипломатијата по телефон“, објасни тој, повторувајќи го своето противење Финска и Шведска да влезат во НАТО бидејќи тие ги штитат „терористите“. „Не можеме да кажеме „да“ на Шведска и Финска“, повтори тој во изјавата по петочната молитва.

Ердоган ги обвинува двете земји дека ги штитат курдските „терористи“. Тој е незадоволен и од тоа што во 2019 година престанале да и продаваат оружје на неговата земја поради турската акција на северот на Сирија. Оваа недела Финска и Шведска официјално поднесоа барање за влез во НАТО, по руската инвазија во Украина.

Би можело да ве интересира

Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Катерина Павлова-Николовска

Двојно повеќе Бугари го претпочитаат НАТО отколку сојуз со Русија

Приклучувањето кон НАТО не е опција за Австрија

Путин: Русија ќе одговори со иста мерка ако НАТО распореди војска во Финска и во Шведска

Катерина Павлова-Николовска

Далекусежни одллуки на НАТО на самитот

А1он