ЕП бара итен фонд за помош на медиумите по кризата со Ковид-19

Од:

Одборот за култура и образование на Европскиот парламент ја истакна потребата да се поддржат медиумите за да ги надминат последиците од кризата со Ковид-19.

Претставници на Европскиот парламент наведуваат дека за време на пандемијата, медиумите и новинарскиот сектор се клучни за навремена и точна информација за јавноста, но исто така се соочуваат со големи загуби, првенствено поради падот на продажбата на рекламниот простор за дури 80 проценти.

– Тие се нашата одбрана од лажните вести и дезинформации. Во исто време, тие се сериозно погодени од падот на приходите од реклами и од фактот дека нивната иднина е неизвесна, предупредуваат европратениците.

Членовите на Одборот за култура и образование побараа од Европската комисија да обезбеди средства од фондовите наменети за обнова на економијата по пандемијата, за медиумите, како и за културните институции, уметниците и добротворните организации.

Би можело да ве интересира

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Во Индија аплицирани веќе милијарда вакцини против Ковид-19

Ана Ололовска

Повторно протести во Љубљана против мерките и ковид пропусниците

А1он

Учениците во Софија преминуваат на онлајн настава

А1он

Белата куќа претстави план за вакцинирање на деца од пет до 11 години, додека го чека одобрувањето од ФДА

А1он

Русија воведува неработна недела по рекордниот број починати од Ковид-19

А1он