ЕМА: Секоја држава самостојно да одлучи за вакцината „Астра Зенека“

Од:

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека секоја земја треба сама да одлучи како ќе го третира нивниот заклучок дека по приемот на вакцината „Астра Зенека“ постои ризик од згрутчување на крвта.

При донесување на одлуката секоја земја треба да ја земе предвид моменталната епидемиолошка состојба и достапноста на другите вакцини, соопшти ЕМА, пренесувана од британските медиуми.

-Ние се обидовме да обезбедиме што е можно повеќе информации за придобивките и ризиците што ги идентификувавме, и врз основа на тоа, но и земајќи ја предвид моменталната состојба со пандемијата и можноста за набавка на други вакцини, државите можат да донесат различни одлуки за вакцината „Астра Зенека“, изјави директорката на ЕМА, Емер Кук.

ЕМА на овој начин се откажа од давање препораки и државите ќе мора да ги проценат ризиците од продолжување на употребата на вакцината „Астра Зенека“.

Во изминатите десет дена неколку земји ја забранија употребата на „АстраЗенека„ за лицата под 60 или 55 години, со очекување дека конечната одлука ќе ја донесе ЕМА, но сега тие ќе треба сами да ја донесат.

Треба да се истакне дека во Франција веќе се поднесени првите тужби поради смртта на луѓе по примањето на вакцината „Астра Зенека“.

Би можело да ве интересира

Србија и Турција заемно ќе ги признаваат дигиталните сертификати за вакцинација

Ана Ололовска

Полска ќе врши ревакцинација со Астра Зенека по 35 дена од првата доза

Ана Ололовска

Италијанка по грешка прими шест дози од вакцината на Фајзер

Ана Ололовска

Вакцините на Астра Зенека и Џонсон и Џонсон не се препорачуваат во Норвешка

Ана Ололовска

Зошто се јавува болка во рака после вакцинација

Ана Ололовска

Европската Комисија нема веќе да нарачува вакцини од „Астра зенека“