Еколошки активисти блокираа четири моста во Лондон

Од:

Активисти за заштита на животната средина денеска блокираа четири лондонски мостови, а продолжија и повеќенеделните демонстрации против нафтените терминали во Велика Британија.

Стотици активисти го запреа сообраќајот на лондонските мостови Ватерло, Блекфрајрс, Ламбет и Вестминстер, барајќи прекин на новите инвестиции во фосилни горива.

Лондонската полиција соопшти дека протестите предизвикале застој и доцнења во центарот на главниот град, а конзервативната влада воведе мерки за нивно ограничување.

Демонстрациите се дел од движењето за борба против климатските промени во кои групата „Insulate Britain“ блокираше автопати и патишта, барајќи од владата да финансира повеќе енергетски ефикасни домови.

Нафтените компании добија судски дозволи да ги запрат демонстрантите, а во изминатите две недели беа уапсени повеќе од 600 активисти поради качување на танкери со нафта и блокирање патишта до складишта за нафта.

Протестите продолжија и денеска на локации во југоисточна и централна Англија и покрај забраните и апсењата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Убиецот од Лондон со самострел уби мајка и две ќерки, третата ќерка случајно не била дома

Горан Наумовски

Леми: Лабуристите сакаат безбедносен пакт со Брисел

Избори во Велика Британија: Граѓаните одлучуваат кој ќе ја формира нова влада

Горан Наумовски

Утре се изборите во Велика Британија, некои конзервативци веќе го признаа поразот

Протест во Подгорица против владината најава да ја поддржи Резолуцијата за Сребреница во ОН

Вработените во Пошта протестираат: Не знаеме кога ќе земеме плата, 2000 вработени ќе останеме на улица

Орце Костов