Еколошки активисти блокираа четири моста во Лондон

Од:

Активисти за заштита на животната средина денеска блокираа четири лондонски мостови, а продолжија и повеќенеделните демонстрации против нафтените терминали во Велика Британија.

Стотици активисти го запреа сообраќајот на лондонските мостови Ватерло, Блекфрајрс, Ламбет и Вестминстер, барајќи прекин на новите инвестиции во фосилни горива.

Лондонската полиција соопшти дека протестите предизвикале застој и доцнења во центарот на главниот град, а конзервативната влада воведе мерки за нивно ограничување.

Демонстрациите се дел од движењето за борба против климатските промени во кои групата „Insulate Britain“ блокираше автопати и патишта, барајќи од владата да финансира повеќе енергетски ефикасни домови.

Нафтените компании добија судски дозволи да ги запрат демонстрантите, а во изминатите две недели беа уапсени повеќе од 600 активисти поради качување на танкери со нафта и блокирање патишта до складишта за нафта.

Протестите продолжија и денеска на локации во југоисточна и централна Англија и покрај забраните и апсењата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Џонсон: Ќе ја послушам пораката на гласачите

Ана Ололовска

Лидерот на британските ториевци Оливер Дауден поднесе оставка

Ана Ололовска

Џонсон со порака до Г7 и НАТО: Сега не е време за лош мир во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Протест пред Владата против францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија

А1он

Велика Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат против мајмунски сипаници

А1он

„Доста е, не се согласувам да се носат срамни одлуки “ – Александра Теменугова од ИКС повика на протест во 19 часот пред Влада

Орце Костов