Египет ќе донира 30 милиони вакцини против Ковид на африканските земји

Од:

Египет ќе донира 30 милиони дози вакцина против Ковид-19 на африканските земји, изјави египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси.

dobivaj vesti na viber

„Иницијативата ќе биде координирана од Африканската унија (АУ)“, додаде шефот на државата во своето обраќање пред присутните на првата африканска здравствена конференција ExCon, што беше отворена денеска во Каиро.

На форумот учествуваат околу 2.000 кандидати кои ги претставуваат владините институции од Африка и Блискиот Исток, како и повеќе од 350 компании од повеќе од 102 земји. Настанот е во организација на Египетската канцеларија за јавни набавки.

Египет доби милиони дози вакцини преку глобалната програма за пристап до вакцини Ковакс и ја произведува кинеската вакцина Синовак од јуни 2021 година, според договор со кинеска фармацевтска компанија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Голем пожар во црква во Египет, најмалку 41 жртва

Катерина Павлова-Николовска

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски