Џонсон: До крајот на 2020 година Велика Британија ќе склучи трговски договор со ЕУ

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека неговата земја ќе постигне трговски договор со Европската унија пред крајот на следната година.

-Во нивен (ЕУ) голем интерес е да направат договор со нас и не се сомневам дека ќе го направат тоа. И ако ме прашате дали можам апсолутно да гарантирам дека ќе има договор, мислам дека можам, рече Џонсон во текот на посета на една фабрика во централна Англија.

Џонсон уште еднаш повтори дека Велика Британија ќе ја извади од ЕУ до крајот на јанаури.

Тој рече и дека нема да го продолжува преодниот период што требало да се заврши во декември 2020 година, и покрај тоа што критичарите тврдат дека не останува доволно време за постигнување нов трговски договор.

Би можело да ве интересира

Тигањ: Секогаш можете да сметате на силна политичка поддршка од Хрватска на вашиот пат кон ЕУ

Ана Ололовска

Османи: Зголемената билатерална поддршка од Норвешка претставува значаен импулс за напредок во европските интеграции

Ана Ололовска

Северна Ирска добива помош од Лондон од две милијарди фунти

Ана Ололовска

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

А1он

Британскиот амбасадор во Иран ја напуштил државата по приведувањето

Ана Ололовска

ЕК со план за заедничка европска минимална плата

Ана Ололовска