Џонсон: Британија ќе биде многу послаба ако се раскине унијата

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска предупреди дека Велика Британија ќе биде послаба доколу се раскине унијата на четирите нации. Тоа е уште една негова изјава со која се противи на сè погласните повици за независност на Шкотска.

Несогласувањата меѓу четирите конститутивни нации – Шкотска, Велс, Северна Ирска и Англија – во однос на справувањето со коронавирусот дополнително им наштетија на меѓусебните односи, нарушени од Брегзит.

Тоа посебно се однесува на Шкотска, која гласаше против излегување од ЕУ. Најновите анкети покажуваат мало, речиси незначително водство на оние кои се за независна Шкотска наспроти оние кои се за продолжување на 300-годишната унија со Англија.

– Унијата на Обединетото Кралство за мене е најголемото политичко партнерство кое светот некогаш го видел. Би било штета да се изгуби таа сила, таа магија на нашата унија, рече Џонсон.

Би можело да ве интересира

Велика Британија денеска воведува задолжителен карантин за патници од 30 високоризични земји

Ана Ололовска

Британија во солзи – учителка не стигна да одржи ниту еден час, коронавирусот ја покоси на 25-от роденден

Жарко Настоски

Захави: Убеден сум дека вакцините во Велика Британија ќе бидат испорачани согласно договорите

Ана Ололовска

Велика Британија соочена со нова политичка криза по најавата за можен нов референдум за независност на Шкотска

Старџен најави нов референдум за независност на Шкотска

Можен „Локдаун“ во Британија до 17 јули: Џонсон потврди дека не се размислува за ублажување на мерките

Ана Ололовска